Matična mliječ, kako nastaje?
Medonosne pčele luče matičnu mliječ kojom hrane ličinke u koloniji. U glavama mladih radilica iz hipofaringealne i mandibularne žlijezde luči se mliječ koja hrani ličinke. Iz ličinki se razvijaju i pčele matice i pčele radilice, ovisno o njihovoj prehrani.
Pčela matica se konstantno tijekom svojih prvih dana razvoja hrani matičnom mliječi, a radilica se nakon trećeg dana počinje hraniti peludom i nektarom. Stoga, jasno je da upravo matična mliječ utječe na rast, životni vijek, funkciju i plodnost matice, u odnosu na radilicu.
Kraljica pčela, matica nastaje od iste vrste jajeta kao i pčela radilica. To znači da je od svake pčele radilice mogla nastati matica. Jedina razlika, i faktor koji određuje da li će se razviti matica ili pčela radilica, je način ishrane u toku razvoja larve. Larva od koje će se razviti matica se svo vrijeme hrani matičnom mliječi, dok se larva radilice nakon trećeg dana nastavlja hraniti polenom i nektarom.
Pravo bogatstvo hranjvih vitamina
Sadrži različite minerale, enzime, 18 vrsta aminokiselina kao i mnoge tvari koje sprječavaju razvoj bakterija i virusa. Matična mliječ sadrži antibiotske – još ju zovu prirodni antibiotik, sastojke i određenu količinu do sada nepoznatih sastojaka.
Bjelančevine matične mliječi sadrže većinu aminokiselina, u sklopu kojih se nalazi i osam nezamjenjivih aminokiselina – valin, leucin, izoleucin, treonin, metionin, fenilalanin, triptofan i lizin.
Matična mliječ je bogat izvor minerala, vitamina, proteina i enzima. Sadrži vitamine A, B, C, D i E, s posebno visokom koncentracijom vitamina B5 (pantotenske kiseline) i vitamina B6.
Ukupna količina vitamina u jednom gramu matične mliječi je 336 do 351 miligrama. Matična mliječ je jedini prirodni izvor acetilkolina u čistom obliku. To je neurotransmiter, koji omogućuje prenos impulsa između nervnih stanica u organizmu.
Glavni predstavnici šećera u matičnoj mliječi su glukoza i fruktoza. One spadaju u kategoriju redukcionih šećera koje stanica može direktno apsorbirati i koristi kao energetski materijal, bez trošenja inzulina. Sastav matične mliječi varira ovisno od godišnjeg doba, fiziološkog stanja pčela i uvjeta u kojim se čuva.
Ljekovita snaga matične mliječi, imunitet jačanje, krvni tlak, depresija
Učinak matične mliječi na zdravlje je širok. Znanstvene ustanove širom svijeta sve više proučavaju matičnu mliječ kako bi bolje razumjeli njezina dragocjena svojstva. Ponekad učinak matične mliječi na zdravlje zvuči predobro da bi bio istinit, no jednostavno postoji širok spektar stanja na koje pozitivno utječe matična mliječ.
U pedijatriji su zabilježeni mnogi pozitivni rezultati liječenja matičnom mliječi kod hipotrofije, bolesti pluća i centralnog živčanog sustava te u liječenju novorođenčadi s unutarnjom moždanom traumom.Matična mliječ odlična je za liječenje poremećaja prehrane kod male djece.
Matična mliječ je poznata po svojm umirujućem učinku na neurotične i manično depresivne ljude. Djeluje kao antidepresiv i učinkovita je kada osjećate jake negativne emocije, kao što su tuga, depresija, strah i sl.
Ako konzumirate matičnu mliječ svakodnevno tada možete biti sigurni u jednu stvar: da će vaš imunološki sustav funkcionirati puno bolje nego ranije. Ako vam je imunitet oslabio zbog neke nedavne bolesti onda vam matična mliječ može vam pomoći da vratite snagu i izdržljivost, jer matična mliječ je prirodni antibiotik.
Budući da se matična mliječ sastoji od aminokiselina, može zaustaviti stvaranje bora i mrlja na koži dajući koži sjajan i lijep izgled. Amino kiseline su potrebne za izgradnju kolagena, a kolagen čuva kožu čvrstom i zategnutom.
Matična mliječ regulira menstruaciju, promjene u menopauzi i klimakteriju. Povoljno utječe na rad spolnih žlijezda i čuva zdravlje maternice.
Anemija simptomi – Anemija (slabokrvnost) podrazumijeva nemogućnost eritrocita (crvenih krvnih zrnaca) da „isporuče“ dovoljnu količinu kisika stanicama u organizmu. Uzroci mogu biti različiti, a najčešći je nedostatak željeza u samim eritrocitima bez kojeg se kisik koji udahnemo neće vezati za eritrocite i stanice u organizmu će raditi sa manjkom kisika što uzrokuje niz poremećaja u organizmu, a najizraženiji simptomi anemije jesu blijedilo, brzo zamaranje i pospanost.
Matična mliječ sadrži u sebi željezo i to dvovalentno (željezo koje se unosi hranom je trovalentno i ono se u crijeva pretvara u dvovalentno koje je jedino sposobno vezati kisik) i njena upotreba kod anemije daje fantastične rezultate. Zbog svega iznesenog postaje vrlo jasno da je uloga matične mliječi kod anemije apsolutno nezamjenjiva, i da joj ne može konkururati bilo koji sintetički proizvod.
Znanost je dokazala da matična mliječ djeluje na ljudski organizam kao biostimulator, regenerator i faktor razvoja i rasta. Dokazano je da stimulira parasimpatički centar neurovegetativnog sustava, pojačava lučenje adrenalina iz nadbubrežne žlijezde i poznatu tvar koja prodire kroz ovojnicu nadbubrežne žlijezde te je čisti od toksina, kao i kroz ovojnicu mozga, a samim tim usporava proces starenja.
Matična mliječ je najjači prirodni lijek koji se koristi stolječima, u njoj se nalazi neki izuzetno vrijedni spojevi i ne mogu se umjetno proizvesti.! Imate li problema s povišenim krvnim tlakom, bakterijskim infekcijama, probavnim smetnjama i općom slabošću organizma, svakako je nabavite i uvijek je dobrodošla u “kučnoj apoteci”, matična mliječ – prirodni antibiotik.
Matična mliječ gdje kupiti
Calivitin prirodni proizvod Bee Power sadrži matičnu mliječ, 50 mg – ekvivalentu 150 mg., jedna kapsula dnevno i osigurajte si dovoljno snažan imunitet.
Naruči Bee Power
Pažnja.
Matičnu mliječ ne smiju koristiti osobe alergične na pčelinje proizvode (poput meda i propolisa). Alergijske reakcije manifestiraju se gušenjem i ekcemima. Preporučuje se (kao preventivna mjera) uzimanje malih doza kako bi se detektirala bilo kakva moguća alergija, a zatim da se postupno povećava doziranje tijekom trajanja liječenja.